Skip to content ↓

Staff List

Senior Leadership Team    
     
Headmaster   M Chanter BSc (Hons), PGCE, MA
     
Deputy Head, Head of Geography, Head of Football and Head of Lancelot House   M Tattersall BA (Hons), PGCE
     
Bursar & Clerk to Governors   P Luard
     
Head of Junior School, Designated Child Protection Coordinator and Year 4 RS   Mrs E Rissen BEd, Diploma Mathematics
     
Head of Years 4-8, Years 4-6 Latin and Junior RS   Miss R Henson BA (Joint Hons), PGCE
     
Director of Studies, Head of History and Head of Latin   Dr D Codling MA, PhD
     
Deputy Head of Junior School, Year 3 Class Teacher and Head of School Council   Miss S Lawrence BA (Hons), PGCE
     
     
Teaching Staff    
     
Year 1 Class Teacher   Ms D Burns BA (Hons), QTS
     
Director of Sport, Year 8 Form Tutor   W Carew-Gibbs BA, PGCE
     
Head of Art and DT, Year 5 Form Tutor   R Cassar BE&A (Hons), PGCE
     
Year 2 Class Teacher   Mrs D Cheetham BEd, MA
     
Junior School Music Teacher   Mrs T Cheung MA
     
Head of Computing, Year 7 Form Tutor and Deputy Child Protection Officer   L Currie BSc
     
Year 4 Teaching Assistant, Assistant to Director of Studies   Mrs S Duckering BSc (Hons), HLTA
     
Year 4 Maths and English, Year 5 Science   Mrs P Evans MA
     
Year 1 Class Teacher   Miss N Fox BA (Hons), Ed
     
Head of Mathematics and Year 6 Form Tutor   Mrs L Fuertes BSc (Hons)
     
Head of English, Year 7 Form Tutor, Scholarship & Entrance Coordinator and Alumni Coordinator   Mrs S Hamidon BA (Hons), PGCE
     
Teacher of Extended Learning Provision and Handwriting/Penmanship   Ms K Hanratty Dip Sp LD
     
Year 2 Class Teacher and Staff Development Coordinator   Miss L Hill BEd, QTS
     
Year 4 Science and Years 4 and 5 Maths   Mrs A Hoppe BA (Hons), QTS
     
Director of Choristers   S Inglis-Kidger MA (Cantab)
     
Junior Sports Co-ordinator, Head of Cricket, Year 5 Form Tutor and Head of Excalibur House   A Jaffer MSc
     
Head of Science and Year 8 Form Tutor   Mrs A Joshi MSc, BMS, PGCE
     
Year 3 Class Teacher and Assessment, Reporting and Recording Coordinator   Miss K Lemon BSc (Hons), QTS
     
Teacher of Sport, RS and Geography, Deputy Child Protection Officer   J Lynch BA (Hons), PGCE
     
Teacher of Sport   G McCarthy HND
     
Head of English (Maternity Cover)   Mrs C Owens BEd, MA
     
Teacher of Sport   R Peacock SCQF Level 5, SVQ (Mgmt), Scottish Rugby Union Plc
     
Head of Extended Learning, Teacher of Years 5 and 6 History    Mrs L Pearson BA, PGCE
     
Director of Music and Year 7 Form Tutor   I Rhys Parker BMus (Hons), PGCE
     
Teacher of Sport and Year 4 Form Tutor   J Sadler BA, PGCE, QTS
     
Head of French and Year 6 Form Tutor   Mademoiselle A Silistrie Maitrise, PGCE
     
Teacher of Years 6 to 8 Mathematics   Mrs A Sinclair MA, PGCE
     
Reception Teacher, Early Years Foundation Stage Coordinator and Transition Coordinator   Mrs Z Spence BA (Hons), Ed
     
Year 2 Class Teacher    Mrs R Stephenson MA Ed, BA (Joint Hons), PGCE, RSA TEFL
     
Head of Religious Studies, Head of Rugby, Year 8 Form Tutor and Head of Galahad House   M Strudwick BA (Natal)
     
Teacher of English, Year 4 Form Tutor   C Tannam BA, MA, HDIP
     
Teacher of French (Juniors)   Miss A Veloso MFL, QTS
     
Reception Teacher and
EYFS Child Protection Officer
  Miss E Waterman MA, PGCE
     
Year 2 Class Teacher and Production Assistant   Miss S Wilkinson BA (Hons), PGCE
     
Teaching Assistants   Mrs G Hussain BSc, MA
     
    Mrs S Norris BA (Hons)
     
    Mrs J Shepherd
     
    Mrs J Smith BA (Hons)
     
    Mrs E Spurgeon BEd (Hons)
     
    Mrs J Stefanovski BA (Hons)
     
    Miss P Taseva QCF
     
    Mrs K Whittaker BA (Hons), PGCE
     
Administrative Staff    
     
Office Manager, PA to Headmaster    Miss J Bunce
     
Bursar's Assistant   Mrs T Runtse
     
Matron/Receptionist   Mrs A Jackson
     
Matron/Receptionist   Mrs D Smith
     
Admissions, Marketing & Development Officer   Mrs L Walton
     
Support Staff    
     
Housekeeper   Ms L Alvarez Del Rio
     
Maintenance Assistant   V de Oliveira Vareschini
     
Lunchtime Supervisor   Mrs D Hewitt
     
Estates Manager   J Oastler
     
Facilities Assistant   Mrs M Oastler
     
Lunchtime Supervisor   Miss J Stearn
     
     
Peripatetic Teachers    
     
Chess   J Adams
     
Percussion   Miss S Alloway
     
Judo   E Bonti
     
Mini Tennis   R Chojnacki
     
Fencing   C Coton
     
Fencing   T Coton
     
EzeeSport   F Crossman
     
EzeeSport   P Crossman
     
Brass   V Gilder
     
Yoga   Mrs S Hallifax
     
Woodwind and Piano   T Harrison
     
Accompanist and Piano   C Hotson
     
Guitar   O Houlston
     
Drama   Ms S Lloyd
     
Speech and Language Therapist   Ms J O’Connor
     
Squash   S Ross
     
Speech and Language Therapist (Maternity Cover)   Ms M Tobin
     
Cello and Piano   Miss S Tvauri
     
Chess   G Wall
     
EzeesSport   Ms E Walsh
     
Squash   J Warne
     
Violin   Mrs J White
     
Spanish   Mrs G Yeomans